Fri frakt över 1500 kr Snabba leveranser Kostnadsfria byten

Vanliga frågor & svar

Här kan du se svaren på de vanligaste frågorna vi får. Hittar du inte det du söker är du varmt välkommen att kontakta oss!

Frakt & leverans

Hur lång är leveranstiden?
Din beställning levereras inom 1-3 arbetsdagar, om inget annat anges på produktsidan. Läs mer om frakt & leverans här.

Hur skickas min order?
Vi skickar våra försändelser med PostNord och DHL. När du anger ditt postnummer i kassan får du se de fraktalternativ som är tillgängliga för dig!


Vad kostar frakten?Frakten är gratis på alla ordrar över 1500 SEK, för beställningar under så tillkommer en fraktavgift på 59 SEK.


Kan jag spåra min order?Så fort din order lämnar vårt lager så kommer du få ett mail som du kan använda för att spåra din order.


Beställning

Kan jag avbryta min order?
Vårt lager är snabba, så vi kan tyvärr inte garantera att vi hinner avbryta en redan lagd order. Skulle du vilja avbryta din order så rekommenderar vi dig att kontakta vår kundservice så fort som möjligt!

Jag har en rabattkod. Vart fyller jag i den?
För att aktivera din rabattkod så klickar du på "Har du en kampanjkod?" i kassan. Fyll sedan i koden och tryck på "Lägg till" så ska rabatten aktiveras.


Kan jag ändra leveransadress?Klarna gör en automatisk riskbedömning när du fyller personnummer i kassan. Det är denna som avgör huruvida du kan välja en annan leveransadress än den du är folkbokförd på.


Retur & byte

Hur lång bytesrätt har jag?
Vi erbjuder dig 30 dagars öppet köp, från dess att du mottog din försändelse.

Hur gör jag en retur?
1. Fyll i det medskickade returformuläret och ange vilka produkter du vill returnera samt anledning till returen.
2. Packa returformuläret tillsammans med de produkter du önskar returnera i lämplig förpackning, förslagsvis samma emballage som de levererades i. Tänk på att alla produkter ska vara i samma skick som när du mottog dem och med eventuella lappar och etiketter kvar.
3. Fäst den förbetalda returetiketten som skickades med din beställning på paketet och lämna in det hos ditt PosNord-ombud. Tänk på att spara ditt returkvitto tills vi har bekräftat att vi mottagit din retur!

Hur gör jag ett byte?
För att byta en vara behöver du returnera den enligt instruktionerna nedan. Sedan lägger du en ny beställning med produkten du vill byta till. Du återbetalas sedan för den ursprungliga varan. Har du betalat med faktura hos Klarna så kommer denna att justeras.

1. Fyll i det medskickade returformuläret och ange vilka produkter du vill returnera samt anledning till returen.
2. Packa returformuläret tillsammans med de produkter du önskar returnera i lämplig förpackning, förslagsvis samma emballage som de levererades i. Tänk på att alla produkter ska vara i samma skick som när du mottog dem och med eventuella lappar och etiketter kvar.
3. Fäst den förbetalda returetiketten som skickades med din beställning på paketet och lämna in det hos ditt PosNord-ombud.Tänk på att spara ditt returkvitto tills vi har bekräftat att vi mottagit din retur!


Vad händer om jag returnerar en eller två artiklar från ett "3 för 2"-erbjudande?Om du väljer att returnera en eller flera produkter köpa under ett "3 för 2"-erbjudande, upphör erbjudandet att gälla. En återbetalning kommer att utföras för den returnerade artikeln eller artiklarna baserat på det faktiska priset för dessa enskilda produkter. Har du betalat med faktura via Klarna så kommer denna att justeras. Därefter kommer det fulla priset för de kvarvarande produkterna att debiteras i enlighet med våra gällande prisvillkor.


Övrigt


Vart tillverkas era kläder?Våra huvudsakliga produktionsplatser är Portugal och Bangladesh, och vi undersöker och utvärderar löpande andra produktionsplatser både i Asien och Europa. Vår ambition är att alltid ligga i framkant gällande materialval, produktionsteknik och att samtliga produktionsplatser är certifierade i enlighet med BSCI (The Business Social Compliance Initiative). BSCI är ett europeiskt affärsdrivet samarbetsinitiativ, en s.k "code of conduct", för företag som vill förbättra arbetsförhållanden i den globala leverantörskedjan. Man koncentrerar sig på arbetsförhållanden och uppförandekoden, men BSCI innehåller även regler för miljöhänsyn avseende vatten, luft och kemikalier.


Hur ska jag behandla och/eller impregnera kläderna?Genom att vårda dina outdoorkläder kommer du både utöka livslängden och bibehålla dess ursprungliga funktionalitet. Våra normala CP/PES-vävar är grundimpregnerade med en vätskebas som är Oeke-Tex certifierad, och är naturligt vattenavvisande. För att kontinuerligt underhålla och förbättra de vattenavvisande egenskaperna så rekommenderar vi att behandla kläderna med vårt Original Wax. Är du osäker på vilka plagg som går att behandla med vårt vax så läs gärna produktbeskrivningen för produkten i fråga.

Vi har skrivit en guide som går in på djupet i varför och hur du vaxar dina outdoorkläder som du hittar här!


Hur är era produkter i storlekarna?På varje enskild produktsida kan du läsa om en produkt avviker från de klassiska storlekarna. Du kan också se vad plagget har för passform och tanken bakom passformen. Vi har också tagit exakta mått på alla våra produkter och dess storlekar. Detta finns summerat på varje produkts sida under "Storleksguide". Om du vill ta reda på vilken storlek du ska ha så är ett tips är att mäta ett favoritplagg du har hemma och sedan jämföra det mot måtten i tabellen. Glöm inte att titta bland recensionerna, där kan du hitta tips och tankar från andra kunder!

Är du trots detta osäker på vilken storlek du ska välja? Hör gärna av dig till vår kundtjänst så hjälper vi dig! Våra produkt-experter brinner för att vägleda dig till rätt köp!

E-post: customerservice@garphyttan.com

Telefon: 010-551 55 82 (Mån-fre 9-15)


Jag skulle vilja samarbeta med er, hur går jag tillväga?Kul! Vi uppskattar alla typer av förfrågningar gällande samarbete. Skicka ett mail till some@garphyttan.com och berätta mer!


Erbjuder ni profiltryck?Ja, det gör vi! Behöver ditt företag nya arbetskläder? Vi erbjuder dig som företagslund möjligheten att trycka eller brodera din företagslogotyp eller annan önskad symbol eller reklam på dina nya plagg. Att trycka reklammotiv eller en logotyp på profilkläder är ett utmärkt alternativ för marknadsföring som hjälper att öka kännedomen kring ert varumärke.

Vi kan hjälpa till med allt från brodyr och tryck till helt skräddarsydda lösningar för ditt företags arbetskläder. Kontakta vår kundtjänst för rådgivning och offert!

Telefon: 010-551 55 82 (Mån-fre 9-15)


Hjälp! Jag har glömt mina inloggningsuppgifter och kommer inte in på mitt konto!Om du har glömt eller inte har ett lösenord, klicka på glömt mitt lösenord. Ett konto skapas automatiskt vid lagd order. Skulle du ha andra problem med ditt konto så kan du kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig!

E-post: customerservice@garphyttan.com


Har du fortfarande inte fått svar på din fråga? Tveka inte med att kontakta oss!

Telefon: 010-551 55 82 (Mån-fre 9:00-15:00)
E-post: customerservice@garphyttan.com